چه کنم تا از این شکم چاق و بزرگ خلاص بشوم

فیبر به معنی الیاف است. در اصطلاح پزشکی به مخلوطی که شامل سلولز، همی سلولز، لنین و پکتین است فیبرگفته می‌شود. به همین علت استخراج فیبر از مواد طبیعی خوراکی برای مصارف پزشکی و درمانی بسیار مشکل است. بیشتر مواد خوراکی طبیعی مانند حبوبات، غلات کامل (گندم، سبوس و جوی سبوس‌دار)، دانه‌ها، میوه‌ها و سبزی‌ها فیبر دارند که از نظر درمانی قابل بحث هستند.
فیبرها: کدام، چرا و چگونه؟
فیبرهای طبیعی که در میوه‌ها، سبزیجات و غلات کاملی مثل نان، پاستاها، برنج و… وجود دارند، به‌طور واقعی به حفظ وزن ایده‌آل شما کمک می‌کنند و مواد‌غذایی دیگر مثل محصولات لبنی که با فیبرها غنی می‌شوند نیز روی لاغری تاثیر می‌گذارند. در مورد قرص‌های سبوس (سبوس برنج، سبوس گندم ) باید بگوییم، تاثیر اصلی آنها در راحت کردن دفع است و همچنین یبوست را از بین می‌برند.
چرا فیبرها جلوی اشتها را می‌گیرند؟
سبزیجات یا میوه‌ها که از منابع مهم فیبرها محسوب می‌شوند جزو کم‌کالری‌ترین مواد‌غذایی موجود محسوب می‌شوند. فیبرها به جویدن بیشتری نیاز دارند و برای همین باعث می‌شوند ما آرام‌تر غذا بخوریم درنتیجه کمتر غذا مصرف می‌کنیم. فیبرهای موجود در مواد‌غذایی سرعت خالی شدن معده را به تاخیر می‌اندازند. برای همین معده مدت زمان بیشتری بعد از صرف غذا پر می‌ماند و همین عامل موجب می‌شود دیرتر احساس گرسنگی به ما دست بدهد. به خاطر همین دلایلی که ذکر شد، فیبرها جلوی اشتها و پرخوری را می‌گیرند.
وزنتان هرقدر که می‌خواهد باشد، فیبرها لاغرتان می‌کند
حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که رژیم‌های سخت می‌گیرند و خودشان را درگیر این موضوع می‌کنند و لاغر می‌شوند اما بعد از مدتی به وزن اولیه خود و گاهی بیشتر از آن بر می‌گردند. این موارد در مورد لاغری با فیبرها اتفاق نمی‌افتد. در واقع مواد‌غذایی سرشار از فیبر نه تنها شما را لاغر می‌کنند بلکه باعث می‌شوند شما لاغر بمانید. برای اینکه تاثیر لاغری فیبرها بیشتر شود، بهتر است که در هر وعده غذایی فیبر لازم را مصرف کنید. زمانی که شما تغذیه متنوعی داشته باشید مطمئن باشید فیبرهای مختلفی را نیز جذب می‌کنید که خواص تکمیلی دارند.
برای لاغر شدن میزان ایده‌آل فیبرها چقدر باید باشد؟
سبزیجات: برای صبحانه و همین طور شام حداقل ۲۰۰ گرم مصرف کنید. از جمله سبزیجات پخته، خام، تازه، خشک، کنسروی و… .
میوه: روزانه یک تا ۴ واحد بر حسب میزان گرسنگی و میلتان میوه مصرف کنید. اگر مواد‌غذایی نشاسته‌ای مثل نان، پاستاها و برنج مصرف می‌کنید، حواستان باشد که از نوع کامل آنها استفاده کنید. حبوباتی مثل لوبیا قرمز و لوبیا سفید را فراموش نکنید. اگر با مصرف این قبیل مواد‌غذایی دچار نفخ و مشکلات گوارشی می‌شوید، تنها راه چاره این است که آنها را به‌تدریج وارد برنامه غذایی خود کرده و کم‌کم میزان مصرفتان را بالا ببرید.
رهایی از چاقی‌های شکمی
پژوهشی جدید نشان می‌دهد، دریافت تنها کمی فیبر غذایی در کاهش سایز دور کمر اثر زیادی خواهد داشت. در این مطالعه افزایش دریافت فیبرغذایی در نوجوانان آمریکای لاتین، طی یک دوره ۲ ساله، کاهش معنی‌داری در میزان چربی شکمی را نشان داد. در این مطالعه پژوهشگران ۸۱ دختر و پسر با اضافه وزن را که در محدوده سنی ۱۱ تا ۱۷ سال بودند، مورد بررسی قرار دادند. در میان شرکت‌کنندگان در این مطالعه ۲۱درصد از افرادی که فیبر کمی دریافت می‌کردند، افزایش چربی شکمی داشتند اما در میان جوانانی که فیبر بالایی دریافت می‌کردند، ۴ درصد کاهش چربی شکمی مشاهده شد. براساس یافته‌های این مطالعه که به تازگی در مجله علمی تغذیه بالینی ایالات‌متحده چاپ شده است؛ افزایش فیبر دریافتی تا ۶ گرم در روز، اثر بسیار خوبی در کاهش میزان چربی شکمی در میان جوانان خواهد داشت، بنابراین در هر سنی برای افزایش فیبر دریافتی، افراد باید به دقت برچسب‌های غذایی را بررسی کنند.

چه کنم تا از این شکم چاق و بزرگ خلاص بشوم