موقع تلفنی حرف زدن همیشه احساس خجالت میکنم راه درمان
نگرانی و خجالت از مکالمات تلفنی مانند بسیاری از نگرانی‌های دیگر کاملا بی‌مورد است.اگر بدترین کاری که شخصی می‌تواند انجام دهد این باشد که گوشی تلفن را قطع کند، پس دیگر جای نگرانی ندارد. تا جایی که من می‌دانم هیچ کس تا به حال گوشی را قطع نکرده، سوار خودرویش نشده و برای دعوا با کسی که برای فروش با او تماس گرفته به سراغش نرفته است.
در طول چند سال گذشته متوجه مسائلی در زمینه خجالت از مکالمه تلفنی شده‌ام که می‌خواهم با شما در میان بگذارم.
۱-‌ این شغل شماست
شما در قسمت فروش کار می‌کنید. شما باید با مردم تماس‌هایی از پیش تعیین‌نشده بگیرید و سپس چند ساعت یا چند روز بعد پیگیری کنید. شما به خاطر برقراری ارتباط به وسیله این دستگاه حقوق خوبی دریافت می‌کنید. میزان دستمزد خود را در هر ساعت محاسبه کنید و با خود بگویید اگر کسی الان به من Xهزار پول می‌‌داد تا این تماس را برقرار کنم، آیا این کار را می‌کردم یا خیر؟البته که این کار را انجام می‌دهید!
۲-‌ این کار آنهاست
اگر در تجارتیB2B کار می‌کنید، یعنی فعالیت‌تان در زمینه فروش محصولات‌تان به شرکت‌های دیگر است، بدانید که کار افراد آن شرکت این است که به تلفن شما پاسخ دهند. زمانی که با مدیریت تماس می‌گیرید بدانید که کار آنها کاهش قیمت‌ها، افزایش بهره‌وری محصولات و افزایش سود است.
اگر تماس‌هایتان منطبق با یکی از این نیازها بود، بدانید که دارید به آن‌ها لطف می‌کنید و برایشان کاری انجام می‌دهید. اگر نیست باید دلیل جدیدی برای برقراری تماس فروش پیدا کنید.
۳-‌ شما ارزشی ارائه می‌کنید
اگر محصولات یا خدمات شما واقعا آن‌چه را که در تبلیغات‌تان بیان می‌کنید ارائه می‌دهد، پس این مشتریان هستند که باید با شما تماس بگیرند! شما باید به خوبی بدانید که محصول‌تان چه ارزشی به مشتری ارائه می‌دهد تا بتوانید آن را به خوبی برای مشتری توضیح دهید؛ حال چه به صورت حضوری و چه تلفنی.
این را بدانید که از طریق تلفن می‌توانید محبت بیشتری به مشتری ابراز و او را نمک‌گیر کنید. زمانی که من متوجه شدم تلفن چه ابزار قدرتمندی برای ایجاد پول است، ترس ناشی از مکالمه‌های تلفنی ناپدید شد.
روش‌های عملی برای غلبه بر خجالت از تلفن
متاسفانه پرت کردن گوشی تلفن به سمت دیوار هیچ دردی از شما دوا نمی‌کند! من هیچ‌گاه راه حل سریعی برای این موضوع پیدا نکردم و معتقدم چنین مساله‌ای در طول زمان حل می‌شود.
من خودم با برقراری چند مکالمه معدود تلفنی در روز، کارم را شروع کردم ولی حالا تا گوشی تلفن داغ نکند، از کارم دست نمی‌کشم. واقعا متاسفم که راه حل سریعی ندارم. ولی می‌توانید با به کار بستن تعدادی از روش‌های عملی زیر کم‌کم خجالت خود را کنار بگذارید:قبل از تماس خود را آماده کنید
۱-‌اعصاب‌تان را آرام کنید
چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید تپش‌های قلب‌تان را کمتر کنید. طبیعی‌ست که قبل از یک تماس مهم میزان آدرنالین بدن‌تان افزایش پیدا کند. من هنوز هم گاهی اوقات قبل از تماس‌های مهم یا قبل از مصاحبه‌های اینترنتی به این حس دچار می‌شوم.
اگر قبل از برقراری تماس چند نفس عمیق بکشید، خواهید دید که نتیجه آن تماس تلفنی برایتان اهمیت کمتری پیدا خواهد کرد. به این مساله دقت کنید. زمانی که شما نسبت به نتیجه تماس بی‌تفاوت باشید، میزان موفقیت‌تان در فروش بالاتر خواهد رفت؛ چون به مشتری نشان می‌دهد زمان برایتان اهمیت زیادی دارد.
اگر آنها نمی‌خواهند از شما خرید کنند، هنوز فهرست طویلی از افراد هستند که می‌توانید محصول‌تان را به آنها بفروشید.
۲-‌ متنی آماده کنید
نیازی نیست که ۱۰ دقیقه زمان بگذارید و متنی بنویسید. فقط کافی‌ست سرتیتر مهم‌ترین نکاتی را که می‌خواهید عنوان کنید بنویسید تا مکالمه‌ای منسجم‌تر داشته باشید.حتی می‌توانید چگونگی شروع مکالمه را نیز یادداشت کنید. با این کار دیگر فراموش نخواهید کرد که خودتان را معرفی کنید.
زمانی که با موفقیت مکالمه را آغاز کنید، اضطراب‌تان را فراموش می‌کنید و خود را در حالت آرام خواهید یافت؛ گویی در حال مکالمه‌ای دونفره و حضوری هستید.
۳-‌ بدانید که چطور باید مکالمه را پایان دهید
گوشی را برندارید و شروع به پاسخ دادن به یک ایمیل دریافتی کنید یا بدون دانستن نحوه پایان دادن مکالمه یک قرار ملاقات بگذارید.مرحله بعدی چیست؟؛ معرفی محصول؟ پیگیری‌های بعدی؟ امضای قرارداد؟ این یکی از بهترین و قدرتمندترین ویژگی‌های تلفنی من است. اول ارتباط خوبی برقرار می‌کنم و با این کار موفقیت خودم را تضمین می‌کنم.
خرابکاری نمی‌کنم. زمانی که محصولی به فرد مورد نظر فروختم، دوستی خوبی با او شروع می‌کنم تا در آینده خرید و فروش‌های بیشتری انجام دهیم.
۴-‌ راه بروید و حالت‌های مختلفی به خود بگیرید
وقتی که من با تلفن صحبت می‌کنم مانند دیوانه‌ها به نظر می‌‌رسم. جوری رفتار می‌کنم که انگار طرف مقابل روبه‌رویم نشسته و من دارم حضوری با او صحبت می‌کنم.دستانم بالا و پایین می‌‌روند. پرواز می‌کنند. این کار به من اجازه می‌دهد تا به شکل بهتری خودم را ابراز کنم.
۵-‌ لبخند بزنید
به هرکسی که تا به حال در یک مرکز تلفنی کار کرده باشد حداقل یک بار گفته شده که لبخند بزنند. لبخند زدن تغییر زیادی در لحن شما ایجاد می‌کند. من به سرعت می‌توانم بگویم که طرف مقابلم در مکالمه تلفنی از هم‌صحبتی با من خوشحال است یا فقط از سر اجبار تماس گرفته است.
پژوهش‌ها نشان داده است لبخند زدن، حتی اگر لبخندی مصنوعی باشد، میزان استرس را به شدت کاهش می‌دهد.البته بهترین روش برای غلبه بر خجالت از مکالمه تلفنی این است که خودتان را در حیطه فروشی بگنجانید که نیازمند برقراری تماس‌های تلفنی زیاد است. به این شکل در طول زمان ترس و خجالت ناشی از مکالمات تلفنی از وجود شما پاک خواهد شد.

موقع تلفنی حرف زدن همیشه احساس خجالت میکنم راه درمان