لیمو منبع غنی ویتامین C و اسید سیتریک است همچنین در محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر ژل های شستشو،اسکراب ها، شامپو ها، نرم کننده ها ، سروم های مو و مکمل های غذایی نیز مورد استفاده قرارمیگیرد.
استعمال آبلیموی تازه به تنهایی و یا با ترکیبات مواد دیگر دارای فوایدی است که شامل :
مش کردن مو
اگرچه رنگ مو نقش بسیار مهمی دارد اما مش و یا هایلایت کردن مو گزینه های اصلی برای زیبایی بشمار می آیند. باید توجه داشت که استفاده از آنها مضراتی را نیز در پی خواهد داشت. با استفاده ازآبلیموی تازه یک راهکار طبیعی برای مش نمودن موهایتان را بکار برده اید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که موهایتان را بشویید سپس کمی آنها را خشک نموده و در آخر آبلیموی تازه را به قسمتهای مورد نظرتان بمالید. توصیه میشود که از شانه ی مو استفاده نموده و آبلیمو را از ریشه به سمت ساقه مو بمالید تا زمانیکه آبلیمو خشک شود در آفتاب بمانید سپس موهایتان را با آب گرم بشویید.
درخشندگی مو
در واقع آبلیمو شستشو با اسیدهای طبیعی را برای موهایتان فراهم میکند همچنین درخشندگی و براقیت مورد نظر را در موهایتان ایجاد میکند. براحتی میتوانید موهایتان را با آبلیمو که با یک فنجان آب رقیق شده است بشویید. راه حل دیگر استفاده از آبلیمو و نرم کننده (مناسب موهایتان) به میزان مساوی است. این محلول را بر روی موهایتان بمالید و بگذارید ۱ تا ۲ دقیقه بماند. سپس موهایتان را بشویید و خشک کنید حال متوجه درخشندگی آن میشوید.
کمک به رشد مو
طول و استحکام مو دو گزینه ای هستند که خانمها همیشه در مورد آن نگران میباشند. ماساژ کف سر با آبلیمو ترکیب شده با روغن نارگیل و یا روغن زیتون سبب رشد مجدد مو میشود. همچنین یک درمان موثر جهت ریزش مو بحساب می آید زیرا ویتامین C موجود در آبلیمو استحکام و تقویت موها را بهمراه خواهد داشت.
کاهش شوره سر
شوره سر یکی از مشکلات معمول بشمار می آید که سبب خجالت افراد میشود. آبلیمو راههای گوناگونی را جهت مقابله با این مشکل ارائه میدهد. یک قاشق سوپخوری آبلیموی تازه را با ۳ قاشق سوپخوری آب و یک قاشق سوپخوری سرکه و ۴/۱ قاشق سوپخوری نمک مخلوط نمایید. ترکیب را بر روی سرتان بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را با آب گرم بشویید پس از آن موهایتان را شامپوبزنید. استفاده متداول از این مخلوط به شما کمک مینماید که در عرض ۳ تا ۴ ماه از شوره سر خلاصی یابید.
مقابله با چربی کف سر
شستشو با آبلیمو یکی از راههای مقابله با چربی مو و کف سر است. اسید سیتریک موجود در آبلیمو سبب از بین رفتن چربی های اضافه موجود در سر شده و همچنین از شر سلولهای مرده موجود در کف سر خلاصی می یابید. ترکیب آبلیمو و سرکه به میزان مساوی به پاکسازی فولیکولهای مسدود شده که سبب افزایش چربی کف سر هستند،کمک میکند.
ازبین رفتن شپش سر
استفاده از ترکیب آبلیمو با سیر و بادام کوبیده شده یکی از موثرترین راهها جهت از بین بردن شپش بشمار می آید. این مخلوط را به کف سرتان بمالید و بعد از نیمساعت آن را بشویید.این درمان در صورتیکه با شانه زدن منظم مو همراه باشد بطور کامل شپش ها را از بین میبرد. امکان دارد آبلیمو شپش های جوان را نکشد اما باعث کاهش چسبندگی تخم های این جانوران به مو شده که بعدا با شانه زدن سبب از بین رفتن شپش ها میشود.

آبلیمو یکی از مواد طبیعی و گیاهی مهم در ترکیبات ماسک های مو بشمار می آید. همچنین این نکته را نیز مدنظر قرار دهید که استفاده بیش از حد از آبلیمو سبب خشکی کف سر و ضعیف شدن ریشه های مو میشود بنابراین برای بهره مندی از فواید آن به میزان محدود از آن استفاده نمایید.

معجون جادویی آبلیمو برای درخشندگی موهای سر