مصرف کورتون چه عواقب خطرناکی برای سلامتی شما دارد

کورتیکواستروئیدها به طور طبیعی در داخل بدن تولید می شود و تحت عنوان کورتون یا هورمون استرس شناخته می شوند که از نظر ساختار شیمیایی شبیه به کورتیزول هستند.
آنچه که مردم به طور عامیانه از آن ها به عنوان کورتون یاد میکنند، داروهایی هستند که از نظر ساختار شیمیایی شبیه به کورتیزول هستند.
مصرف طولانی‌مدت کورتون ها موجب تغییر در سوخت‌وساز چربی و گلوکز می شود و استعداد ابتلا به دیابت یا نقص تحمل گلوکز در بدن افزایش پیدا میکند که این اتفاق منجر به ابتلا فرد به طور موقت یا دائم به دیابت می شود.
استفاده از کورتون در متابولیسم استخوان افراد منجر به کاهش کلسیم شده و فرد در معرض پوکی استخوان قرار می گیرد، همچنین مصرف طولانی مدت کورتون ها( یعنی بیش از ۲ هفته) سبب کاهش آنزیم های گوارشی شده و فرد مستعد زخم های گوارشی و خونریزی معده خواهد شد.
نقص سیستم ایمنی افراد، ابتلا به عفونت های قارچی و ایجاد برفک دهان در مصرف کنندگان کورتون بیشتر مشاهده می شود.
استفاده از کورتون در شرایطی خاص تجویز می شود، در بیماران خود ایمنی یا مبتلایان به لوپوس که به درمان معمول پاسخ مناسب نداده و بیماری تحت کنترل قرار نگرفته است مصرف طولانی کمدت کورتون تجویز می شود.
متاسفانه در بسیاری از موارد مشاهده می کنیم که کورتون برای موارد مهم تجویز نشده یا بیمار خودسرانه برای کاهش یا افزایش اشتها یا سایر موارد از آن استفاده میکنند.
برخلاف اعتقاد برخی افراد استفاده از کورتون ها موجب ناباروی در افراد نمی شود و مصرف آندرو‍ژن ها سبب عقیمی آقایان می شود.

مصرف کورتون چه عواقب خطرناکی برای سلامتی شما دارد