لیست خوراکی و ویتامین های مفید و لازم برای موهایی پرپشت
ویتامین ب کمپلکس
فواید: سلامت موها
بیوتین (ویتامین B8 و B12) برای سلامت موها بسیار مفید است اما تنها ویتامینی نیست که در رشد موها موثر است. تمام ویتامین های B به همراه مواد مغذی که برای فولیکل مو مفید هستند در رشد موهای سالم تاثیر دارند.
چگونگی تاثیر آن: ب کمپلکس حاوی تمام ویتامین های ب است. مصرف تمام ویتامین های ب با هم باعث می شود که همه با هم ایفای نقش کنند و به ویتامین های مصرفی دیگر هم کمک کنند تا بهتر عمل کنند. ویتامین های ب به سوخت و ساز چربی ها و پروتئین ها در جهت موهای سالم و براق کمک میکند. به عبارت دیگر چربی ها و پروتئین هادر حالت عادی موها را تغذیه میکنند اما ب کمپلکس تاثیر و کارآیی آن ها را بیشتر میکند.
چه بخوریم: بهترین راه مصرف مکمل ب کمپلکس می باشد. مصرف مکمل ها سریع تر و موثرتر از مصرف غذاهایی است که حاوی ویتامین های ب هستند عمل میکند. برای اینکه مجبور نیستید غذا را آماده کنید، بپزید و در یخچال نگهداری کنید. اما اگر استفاده مکمل دوست ندارید می توانید سبزیجات برگ دار، صدف و پنیر را در برنامه های غذایی قرار دهید تا ویتامین ب بیشتری جذب کنید.
پروبیوتیک
فواید: تقویت مو و کم کردن شکنندگی
به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ سلامت موها همانند سلامت بدن به تغذیه انسان بستگی دارد. پس پروبیوتیک مصرف کنید. فولیکول های مو باید مواد مغذی را جذب کنند. اما اگر هضم غذا به درستی در بدن انجام نشود مانع آن می شود.
چگونگی تاثیر آن بر موها: پروبیوتیک های گونه ای باکتری زنده هستند که مهمترین قسمت دنیای طبیعت و بقای ما انسان ها هستند. آن ها به باکتری های خوب کمک میکنند تا در بدن رشد کنند و همچنین مانع رشد میکروارگانیسم ها می شوند. پروبیوتیک ها تاثیر عمیقی بر هضم و جذب مواد مغذی بدن دارند.
چه بخوریم: مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید تا به هضم غذا کمک کند. اگر دوست ندارید مکمل مصرف کنید غذاهایی که دربردارنده پروبیوتیک هستند مصرف کنید. مثل: ماست، کفیر شیر
پروتئین
فواید: رشد موها
خبر بدی که دارم این است که هیچ غذایی که برای رشد موها مفد باشد وجود ندارد. عواملی که تعیین کننده میزان رشد موها هستند سن، وضعیت هورمونی، ژنتیک، بیماری ها و تغذیه می باشد. و اما خبر خوب: یکسری مواد مغذی حیاتی هستند که برای رشد سالم موها ضروری هستند و پروتئین یکی از این مواد مغذی ضروری برای سلامت موهاست.
چگونگی تاثیر آن بر موها: پروتئین یکی از محتویات ساختاری موهاست. ۹۰ درصد فیبر موها را تشکیل می دهد و در فولیکل مو تاثیر میگذارد. پروتئین ها برای رشد موها لازم هستند. درست است که هیچ چیزی به رشد موها سرعت نمی دهد اما چیزهایی هستند که رشد آن را کم کنند مثل کمبود پروتئین. هنگامی که پروتئین مصرف میکنید بدن آن را به آمینو اسیدهایی که برای سلامت مو بسیار مفید هستند تبدیل میکند. چنانچه در برنامه غذایی شما پروتئین وجود نداشته باشد موها شکننده، ضعیف و بی دوام می شوند.
چه بخوریم: خیلی راحت می توان پروتئین را از وعده های غذایی تامین کرد. غذاهایی مثل تخم مرغ ،گوشت، عدس، لوبیا و پنیر. پس از ۲ هفته تغییرات را خواهید دید و برای اینکه فواید بیشتری ببرید حداقل ۳ ماه این غذاها را مصرف کنید.
Omega-3
فواید: سلامت پوست سر
پوست سر هم بخشی از پوست صورت است اما به دلیل رشد فولیکل های مو و غدد چربی متفاوت شده است. بیشترین مشکلی که در این قسمت وجود دارد شوره یا پوسته پوسته شدن پوست سر است. خوردن غذاهای چربی که حاوی اسیدهای چرب امگا۳ هستند برای سلامت مو و پوست سر به خصوص برای کسانی که موهای رنگ شده دارند مفید است.
چگونگی تاثیر آن بر موها: برای داشتن موهای ضخیم باید پوست سر سالم داشته باشید و امگا ۳ پوست سر را تغذیه میکند. بعلاوه سطح چربی پوست سر را متعادل میکند و از خشکی پوست جلوگیری میکند.
چه بخوریم: غذاهایی که حاوی امگا۳ هستند بخورید مثل: ماهی سالمون، تخم کتان، گردو، سبزیجات سبز تیره. پس از دو هفته مصرف این غذاها تغییر را در موها مشاهده خواهید کرد. اگر میخواهید تاثیر دائمی روی موها داشته باشد شامپو و نرم کننده هایی که حاوی پریتیون زینک هستند استفاده کنید. این ماده خاصیت درمانی و رطوبت رسانی برای پوست سر دارد و مانع شوره سر می شود.
آب
فواید: رفع وزی مو
این چیز عجیبی نیست که آب هم بدن و هم موها را آبرسانی میکند. به دلیل اینکه بدن ما با مصرف آب ابتدا از اندام های حیاتی بدن مراقبت میکند، موها سریعتر از قسمت های دیگر بدن خشک می شوند. آب سموم بدن راکه از رشد موها جلوگیری میکنند دفع میکند.
چگونگی تاثیر آن بر موها: اگر بدن با کم آبی مواجه باشد هنگام ورزش ماهیچه ها درست سوخت رسانی نمی شوند. اگر بدن با کم آبی مواجه باشد موها ضخیم و سالم رشد نمیکنند. کم آبی به پوست سر هم آسیب می رساند و باعث شوره می شود. همچنین رشد موها را هم کم میکند چون ریشه موها به اندازه کافی رطوبت برای رشد موهای سالم ندارند.
چه بخوریم: خیلی ساده است آب بیشتری بنوشید. قهوه صبحانه را کنار بگذارید و هر روز آب گرم با لیمو بنوشید. آب گرم ولیمو می تواند ساعت ها رطوبت بدن را تامین کند. علاوه بر آب می توانید رطوبت بدن را از طریق خوردن میوه ها و سبزیجات آبدار هم تامین کنید. مثل هندوانه، خیار، گوجه و کرفس.

لیست خوراکی و ویتامین های مفید و لازم برای موهایی پرپشت