فلاونول های کاکائو:
این مواد مغذی کاکائو با بهبود گردش خون و سلامت قلبی همبستگی دارند و مطالعات اولیه ارتباط مثبتی با بهبود حافظه نیز نشان داده اند. در یک مطالعه نشان داده شد که فلاونول های موجود در این ماده میتوانند موجب پیشبرد عملکرد در بخش ویژه ای از مغز به نام dentate gyrus شوند که این بخش با کاهش حافظه ناشی از افزایش سن ارتباط دارد.
اسید های چرب اُمگا ۳:
این ترکیبات که سالیان طولانی نقششان در بهبود سلامت قلب شناخته شده است ، اکنون بعنوان یک عامل تاثیر گذار در ارتقای عملکرد شناختی نیز نشان داده شده اند. در مطالعه ای بر روی موش ها مشخص شد مکمل یاری با این اسیدهای چرب به بهبود حافظه شناختی منجر می شود.
فسفاتیدیل سرین و فسفاتیدیک اسید:
دو مطالعه پایلوت نشان دادند که این دو ماده میتوانند موجب بهبود روحیه و حافظه و عملکرد شناختی سالمندان شوند
گردو:
رژیم غذایی غنی از گردو اثرات مفیدی در کاهش ریسک ، به تأخیر انداختن بروز و یا کند کردن روند بیماری آلزایمر در موش داشته است
سیتی کولین:
سیتی کولین ماده ای است که به طور طبیعی در سلول های بدن وجود دارد و به رشد بافت مغزی و تنظیم عملکرد شناختی و بهبود حافظه کمک میکند و ساختارهای عصبی را از آسیب بوسیله رادیکال های آزاد محافظت میکند. کارآزمایی های بالینی اثرات مفیدی از مکمل یاری با این ماده نشان داده اند.
کولین:
این ترکیب که با سلامت کبد و سلامت زنان ارتباط دارد، به سیستم های ارتباطی سلول ها از طریق مغز و سایر قسمت های بدن نیز کمک میکند.همچنین از مغز در طی فرآیند پیری محافظت میکند و از تغییرات مغز در نتیجه مشکلات شناختی پیشگیری میکند. تخم مرغ یکی از منابع اصلی این ماده است.
منیزیم :
مکمل یاری با منیزیم اغلب در افرادی که صدمات جدی مغزی را تجربه کرده اند توصیه می شود. غذاهای غنی از منیزیم شامل آووکادو، لوبیای سویا ، موز و شکلات تلخ می باشند.در مراکز مغزی داشته باشد.
بلوبری :
اثرات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارند زیرا حاوی مقادیر فراوانی آنتوسیانین ها هستند. مصرف متوسط بلوبری ها می تواند مزایای عصبی مثل افزایش سیگنال های عصبی در مراکز مغزی داشته باشد.

خوراکی هایی که مغز شما را قوی میکند