دستگاه سولاریوم چیست؟
وچگونه سبب ایجاد سرطان پوست و آسیب‌های جدی دیگر می‌شود ؟
دستگاه سولاریوم برای برنزه کردن پوست استفاده می‌شود. در داخل این دستگاه اتاقکی وجود دارد که در آن لامپ‌های اشعه ماوراء بنفش از نوع UVA و UVB قرار داده شده‌اند و از بالا و پایین، به بدن تابیده می‌شود. ب
استفاده از این دستگاه حتی برای یک‌بار هم خطرزاست به این دلیل که اشعه ماورای‌بنفش را مستقیم وارد بدن می‌کند و احتمال ابتلا به سرطان پوست و نوع خطرناک آن‌که به ملانوما معروف است را افزایش می‌دهد وبه همین دلیل است که استفاده از این دستگاه سال‌هاست در کشورهای غربی به‌ویژه برای جوانان ممنوع اعلام شده است و جریمه‌های سنگین هم دارد.
اگر فردی در درازمدت برای برنزه کردن پوست، از سولاریوم استفاده کند و دفعات تماس اشعه ماوراء ‌بنفش، بیشتر شود به‌دلیل تجمع رنگدانه‌ها احتمال ابتلا به سرطان پوست افزایش خواهد یافت و علاوه براین، پیری زودرس پوست را نیز به‌دنبال خواهد داشت.
بهتر است مردم از نور آفتاب (حمام آفتاب) نیز برای برنزه کردن پوست استفاده نکنند چون اشعه آفتاب (UVA+UVB) جزء عوامل بسیار مهمی است که می‌تواند در تشکیل سرطان پوست و یا بدخیم شدن یک خال تأثیر بگذارد.
هنگامی که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند حتما از ضد‌آفتاب استفاده کنند.

برنزه‌شدن پوست چه در مقابل نور آفتاب و چه به وسیله سولاریوم، سبب جهش ژنی در سلول‌های پوست و ایجاد تومورهای خوش خیم و بدخیم پوستی می‌شود.

استفاده از دستگاه سولاریوم که چندسالی است در ایران تمایل به استفاده از آن به هردلیل، چه به‌دلیل کنترل نشدن واردات این دستگاه مخرب سلامت بدن، چه به‌دلیل نبود نظارت جدی مسئولان وزارت بهداشت، چه به‌دلیل نبود کنترل‌های جدی بر عملکرد سالن‌های آرایش و باشگاه‌ها و چه به‌دلیل نبود نظارت‌های جدی بر امر تبلیغات افراد سودجو، افزایش یافته، آنقدر خطرناک است که سازمان بهداشت جهانی هم چندی پیش اعلام کرد که جوانانی که از سولاریوم استفاده می‌کنند، ۸برابر بیشتر در معرض ابتلا به ملانوما، نوع خطرناک سرطان پوست هستند.
علاوه بر این، یافته‌های مطالعات مختلف آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی نشان داده است که ۷۵درصد افرادی که قبل از ۳۰ سالگی از سولاریوم برای برنزه کردن خود استفاده می‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می‌گیرند. شاید به همین دلیل هم است که سازمان بهداشت جهانی به چند گروه از افراد، بیشتر از بقیه نسبت به عوارض خطرناک استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن پوست هشدار داده است.
براین اساس، افراد زیر ۱۸ سال، افرادی که موهای بور و چشم‌های روشن دارند، کسانی که کک و مک، خال‌های زیاد، زخم‌های پوستی یا سابقه‌ آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحله‌ای از زندگیشان داشته‌اند و افرادی که داروی خاصی مصرف می‌کنند، نباید از سولاریوم و یا نور آفتاب برای برنزه کردن خود استفاده کنند.
به گفته کارشناسان، سولاریوم همچنین می‌تواند به سایر اندام‌های بدن هم از قبیل چشم، عروق، کبد و کلیه آسیب‌های جدی وارد کند.

خطرات جدی و کشنده دستگاه سولاریوم