بیماری مگس پران چشم چیست و درمان آن

داخل چشم انسان ماده ژله مانندی به نام زجاجیه وجود دارد. این ماده در شرایط طبیعی با حالتی یکنواخت است و تصاویر اشیا در منطقه بیرونی به گونه‌ای صاف و شفاف بر روی شبکیه افتاده بطوریکه فرد بتواند به روشنی و وضوح این تصاویر را مشاهده کند اما گاهی بر اثر عوامل مختلف ممکن است این ماده نامنظم شده و از کارایی آن کاسته شود.
مواردی همچون ضربه، پرش شدید یا شیرجه زدن محکم در آب می تواند باعث تغییر زجاجیه شود در این حالت سایه‌هایی مانند مو، مگس یا ریشه درخت در دید فرد ایجاد می‌شود که به این عارضه مگس پران چشم اطلاق می شود که اگر دیدن سایه‌های ناشی از مگس پران همراه با جرقه‌های نور باشد، نشانه خطرناک است و حتما باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.
سایه‌های ناشی از مگس پران چشم، بیشتر در هنگام مطالعه کردن و یا نگاه کردن به دیوار دیده می شود، تصریح کرد: ابتلا به این ضایعه نگران کننده نیست و معمولا نیاز به درمان نیست بطوریکه معمولا شش ماه پس از بروز این عارضه، سایه‌های ایجاد شده در دید به تدریج و آهسته محو شده و زجاجیه به حالت یکنواخت اولیه خود باز می‌گردد.
ضایعه مگس پران هنگامی که زجاجیه به شبکیه متصل بوده و جابجایی آن موجب حرکت در شبکیه چشم شود خطرناک می‌شود و در این صورت شبکیه ممکن است دچار کندگی شده یا حتی پرده چشم پاره شود.
با افزایش سن و در سنین پس از ۶۰ سالگی، زجاجیه در چشم نیز همانند سایراندام‌های بدن دچار چین خوردگی شده و در نتیجه سایه‌هایی در دید افراد ایجاد می‌شود که مربوط به سالمندی آنهاست.
دیابت، فشارخون و خونریزی‌های داخل چشمی را از بیماری هایی دانست که می‌توانند باعث ایجاد مگس پران در چشم شوند و افزود: ابتلا به این عارضه معمولا زمینه ارثی ندارد و اکتسابی است.
مگس‌پران چشم به تنهایی درمان ندارد و معمولا با گذشت زمان در شخص مبتلا از بین می رود اما چنانچه این ضایعه با دیدن جرقه‌های نور(flashing) همراه باشد پزشک متخصص بوسیله لیزر و مداوای شبکیه اقدام به درمان آن می‌کند.
وجود نور در میدان بینایی بدون وجود محرک نوری واقعی را فلاشینگ یا جرقه می‌نامند که ممکن است به صورت خطوط درخشان صاعقه مانند و یا اجسام ریز درخشنده به نظر برسد و ممکن است فقط در یک نقطه خاص میدان بینایی دیده شود و یا به صورت نقاط ریز متعدد در بخشی از میدان بینایی درآید که احساس دیدن جرقه معمولا فقط چند لحظه طول می‌کشد، اما غالبا تکرار می‌شود و در محیط‌های تاریک جرقه‌ها بیشتر تظاهر می‌کنند.

بیماری مگس پران چشم چیست و درمان آن