اصطلاح تقویت مثبت در روانشناسی و اثر آن بر روی رفتار فرد

زمانی که یک سگ کوچک را به خانه می‌اورید و قصد دارید به او آموزش دهید منزلتان را کثیف نکند چه کاری انجام می‌دهید؟ برای اینکه او را تشویق کنید به خارج از منزل برود و کار خود را بیرون از ناحیه مدنظر شما انجام دهد به او جایزه می‌دهید. زمانی که می‌خواهید فرزند خود را از وابستگی به پوشک نجات دهید چه کاری انجام می‌دهید؟ به او جوایز دلخواهش را می‌دهید تا انگیزه لازم برای جدایی از این وابستگی را داشته باشد. کاری می‌کنید که برای یادگیری مسئله جدید احساس خوبی داشته باشد. زمانی که قصد دارید فرزند خود را به مطالعه کتاب علاقه مند کنید چه کار می‌کنید؟ بله همین طور است. باز هم به او جایزه می‌دهید. شما به آن‌ها یاد می‌دهید مهارت‌های جدیدی که در حال توسعه و رشد آن هستند بعدها تاثیر مثبت بر روی زندگیشان خواهد داشت. اینکار را با جایزه دادن و تشویق کردن انجام می‌دهید. این دقیقا همان چیزی است که ما آن را تقویت مثبت می‌نامیم. اینکه فرد مورد نظر بداند برای انجام کارهای خوب و ارزشمند جایزه می‌گیرد بسیار مهم است. هر چقدر ارزشی که به دست می‌اورید بیشتر باشد جایزه دریافتی نیز بزرگ‌تر و با ارزش تر خواهد بود. هر چقدر کار خود را بهتر انجام دهید جایزه بهتری دریافت می‌کنید. تقویت مثبت دو مزیت بزرگ و اصلی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
تقویت مثبت عادت‌های خوبی ایجاد می‌کند:
اگر عادت‌هایی که در حال تمرین آن هستید باعث افزایش موفقیت شما در زندگی شود، به راه خود ادامه دهید. موفقیت شما نشان می‌دهد که این عادت‌ها بسیار خوب هستند. موفقیت به شما می‌گوید که نیاز دارید به راهی که در پیش گرفته اید ادامه دهید. با مرور و بررسی این عادت‌ها می‌توانید به تقویتشان بپردازید. با اینکار به عادت‌های خود اجازه می‌دهید قدرت خود را حفظ کنند. البته این موضوع جنبه دیگری نیز دارد. با مرور و بررسی عادت‌ها، ممکن است در یابید که این عادت‌ها مانع از رسیدن شما به موفقیت می‌شوند. ممکن است بفهمید که انجام هر روزه آن شرایط را بدتر می‌کند. اگر جلوی این عادت‌های بد را بگیرید قادر خواهید بود عادت‌های مثبت و مفیدی را توسعه دهید. زمانی که عادت‌های بد خود را شناسایی کردید سعی کنید شرایط را تغییر دهید. کار خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم شرایط را به نفع خود عوض کنید.
همچنین بخوانید: چگونه مثبت فکر کنیم؟
تقویت مثبت انرژی مورد نیاز برای کسب دستاوردهای بیشتر را فراهم می‌کند:
تقویت مثبت به شما کمک می‌کند انرژی لازم برای انجام کارهای بیشتر را به دست آورید. اینکار باعث می‌شود نه تنها به انجام کارهای درست خود ادامه دهید بلکه کارهای مثبت دیگری را نیز شروع کنید. اگر بدانید کاری که انجام می‌دهید باعث ایجاد موفقیت می‌شود انرژی لازم برای ادامه مسیر را خواهید داشت. بیدار شدن از خواب زمانی دشوار خواهد بود که بدانید هیچ انرژی برای انجام کارهای مثبت ندارید. زمانی که برای تجدید انرژی خود استراحت می‌کنید بسیار متفاوت تر از زمانی خواهد بود که برای سپری کردن زمان استراحت می‌کنید. زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و برای انجام کارهای خود هیجان زده هستید و برنامه منظمی برای رسیدن به اهداف خود دارید انرژی بیشتری خواهید داشت. موفقیت‌هایی که در زندگی به دست می‌اورید سوخت و انرژی لازم برای آرزوهایتان را فراهم می‌کند. موفقیت‌های موجود به شما انرژی بیشتری می‌بخشد. موفقیت‌هایتان مسیر موفقیت‌های بیشتر را هموار می‌سازد. این یک تاثیر عالی و مثبت است. زمانی که به یک موفقیت دست پیدا می‌کنید برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر هیجان زده خواهید بود. به زودی متوجه می‌شوید که این قانون در زندگی شما جاری شده است. پس هرگز ناامید نشوید و به مسیر خود ادامه دهید. به فکر ایجاد عادت‌های مثبت در زندگی خود باشید.

اصطلاح تقویت مثبت در روانشناسی و اثر آن بر روی رفتار فرد