آیا گرفتن رژیم فقط با خوردن آب برای لاغری کار درستی است

یک تحقیق جدید ادعا کرده است که نوشیدن آب می تواند وزن شما را کاهش دهد. تحقیق مذکور که در مجله رژیم های انسان منتشر شده مدعی شده است که نوشیدن آب فراوان با خوردن کالری کمتر و هم چنین مصرف شکر و نمک و کلسترول کمتر مرتبط است.
در این تحقیق ۱۸۳۱۱ نفر مورد بررسی قرار گرفته اند که به دوگروه با رژیم غذایی متفاوت تقسیم شده و بین ۳ تا ۱۰ روز مورد آزمایش قرار گرفته اند. پاسخ های شرکت کنندگان نشان می دهد که مصرف یک تا سه لیوان آب بیشتر در برخی از شرکت کنندگان باعث شده که بین ۶۹ تا ۲۰۶ کالری کمتر مصرف کنند. اگر چه این رقم کم به نظر می رسد اما ۲۰۶ کالری در روز می تواند یک پوند وزن را در ۱۷ روز کاهش دهد.
همچنین مصرف شکر در این افراد نیز بین ۶ تا ۱۸ گرم کاهش پیدا کرده است و سدیم نیز بین ۷۸ تا ۲۳۵ میلی گرم کاهش داشته است. مصرف کلسترول این افراد نیز بین۷ تا ۲۱گرم کاهش داشته است.
با این حال بسیاری از متخصصان رژیم آب درمانی را کاری نادرست می دانند و معتقدند این رژیم می تواند بر سلامت انسان تأثیر بگذارد. یک مشاور تغذیه درمورد اینکه آیا شما رژیم های آب درمانی را که فرد طی چند روز فقط آب مصرف کند، تأیید میکنید؟ گفته بود:«خیر این رژیم بسیار خطرناک است. درست است که آب برای بدن بسیار مفید است اما به هیچ وجه نمی تواند جایگزین غذا شود.
آب درمانی
وی مصرف زیاد آب بدون خوردن مواد غذایی را موجب بر هم خوردن تعادل الکترولیت ها عنوان کرد و گفت:مصرف زیاد آب موجب می شود که الکترولیت های داخل سلولی به بیرون سلول بیایند و خیز سلولی و ورم سلولی در پی خواهد داشت.
آب داخل سلول بالا رفته و موجب ورم سلول ها می شود، این مسأله می تواند مرگ آور باشد و به هیچ وجه توصیه به چنین رژیمی نمی شود .در این نوع رژیم مهمتر از سوء تغذیه ای که به وجود می آید، خیز سلولی و خارج شدن الکترولیت ها از سلول هاست که می تواند در مدت کوتاهی به مرگ انسان بینجامد. این نوع رژیم اگر به مرگ منجر نشود، ضایعات مغزی در پی دارد و روی بینایی افراد تأثیر مستقیم میگذارد. یک متخصص طب سنتی نیز با اشاره به نوشیدن آب زیاد گفته بود:«بر اساس آموزه های طب سنتی ایران، بهتر است افراد در زمان تشنگی، کمی در خوردن آب تأمل کنند و با اطمینان از حقیقی بودن تشنگی خود، آب بنوشند.
آموزه هایی موهوم و نامستدل در مقابل آموزه های طب سنتی ایران قرار دارد که توصیه میکند همه افراد روزانه مقدار زیادی آب بنوشند. بر خلاف این توصیه که نه فقط در ایران بلکه در خیلی از کشورهای جهان شایع شده است، آموزه های پزشکی پارسی به بیشتر افراد به جز آنان که مزاج یا معده های گرم و خشک دارند، توصیه میکند برتشنگی صبرکنند تا هنگامی که مطمئن شوند تشنگی شان راستین است و سپس آب بنوشند.
نوشیدن آب، بیش از نیاز طبیعی و واقعی بدن، عوارض زیاد و آزاردهنده ای چون ضعف و سستی اعصاب، معده و کبد، بدرنگی پوست رخ و بدن، کاهش حافظه و کندذهنی، آبریزش های مرضی و نزله ها، ورم دست ها و پاها و زیر چشم ها و گاهی مشکلات کبدی پیچیده را به همراه می آورد.»

آیا گرفتن رژیم فقط با خوردن آب برای لاغری کار درستی است